Bliža se 15. november. Ste pripravljeni?
Menjava letnih gum za zimske se mnogim zdi nesmiselna in nepotrebna, a je ta ključna za varnost vseh udeležencev v prometu, zato je dobro, da redno skrbite za primerne in redno vzdrževane pnevmatike na vašem jeklenem konjičku.
Kakšna je razlika med letnimi in zimskimi gumami?
Mnogi redno menjavo pnevmatik označujejo za marketinško potezo, zaradi katere ste prisiljeni v nakup novih pnevmatik, čeprav so vaše stare še vedno v dobrem stanju. Redna menjava pnevmatik je zelo pomembna za zagotavljanje varnosti, saj se letne in zimske gume razlikujejo v večih dejavnikih.
Letne in zimske gume se razlikujejo predvsem po profilu, gumeni zmesi in zmogljivosti. Vsi trije dejavniki pa se spreminjajo glede na temperature in razmere letnih časov, zaradi česar moramo vsako leto sezonsko menjati obutev našega jeklenega konjička.
Zimske gume so praviloma narejene iz mehkejše gumene zmesi, ki omogočajo večjo fleksibilnost pri nizkih temperaturah. Mehkejša sestava gume sama po sebi izboljšuje oprijem na snegu in ledu, da pa bi vaše vozilo ostalo stabilno na spolzkih površinah, so prilagojeni tudi vzorci profila. Vzorci na zimskih gumah so kompleksnejši in globlji, saj lahko tako usmerjajo sneg ali blato. Zimske pnevmatike so popolnoma optimizirane za hladne temperature, zato boste z njimi imeli več oprijema ter boljši nadzor nad vašim vozilom.
Letne gume so v primerjavi z zimskimi narejene iz trše gumene zmesi, ki je popolna za toplejše razmere. Vzorci na profilu tovrstnih gum so plitvejši, kar omogoča tesnejši stik s cesto. Z letnimi pnevmatikami boste imeli tudi krajšo zavorno pot na suhih in mokrih površinah pri toplih temperaturah, zaradi svojega profila pa niso primerne za vožnjo v snegu ali na ledenih površinah, saj se v hladnem vremenu hitreje obrabijo.
Lahko tudi pozimi vozim z letnimi gumami?
Ja, tudi pozimi lahko vozimo z letnimi gumami, vendar mora biti profil gum v tem času globok vsaj tri milimetre. Uporaba letnih gum pozimi sicer ni prepovedana, vendar s tem povečamo tveganje za nesrečo. Zaradi svoje sestave letne gume namreč niso primerne za vožnjo po snegu ali ledu, ker vašemu jeklenemu konjičku nudijo manjši oprijem. Iz tega razloga vaše vozilo ne bo stabilno in tako zmogljivo, kot bi bilo sicer.
Kako pa je v obratni smeri – lahko zimske gume uporabljam tudi poleti?
Tudi uporaba zimskih gum poleti ni prepovedana, vendar se tudi tega ne priporoča. Zimske gume so mehkejše, kar pomeni, da se pri vročih poletnih temperaturah hitro obrabijo in postanejo premehke, zato bo vaše vozilo imelo manj prijema, vaša zavorna pot pa bo precej daljša.
Ne le, da je vožnja z neprimernimi gumami tvegana, ampak se hkrati poveča tudi poraba goriva in onesnaževanje okolja. Na trgu danes poznamo tudi celoletne gume, ki so prilagojene tako na zimske kot tudi letne razmere. Primerne so predvsem tam, kjer so zime blage.
Kdaj je treba zamenjati letne gume za zimske?
Življenje je neprecenljivo, zato poskrbite, da boste na vaši poti v šolo, službo ali na obisk vaših prijateljev popolnoma varni. Vaš jekleni konjiček mora biti za zimske razmere pripravljen in opremljen do 15. novembra. Pod zimsko opremo štejemo komplet štirih zimskih gum ali pa komplet štirih letnih gum z minimalno globino profila tri milimetre ter pripadajoče snežne verige.
Kako pa vem, kdaj zamenjati obrabljene gume?
Prvi in hkrati največji znak bodo vidne posledice obrabe. Preverite, če lahko na svojih gumah opazite vidne razpoke ali druge poškodbe, poleg tega pa morate biti pozorni tudi na globino profila. Če je ta upadel pod minimalno vrednost, je napočil čas za menjavo gum. Če med vožnjo opazite neobičajen hrup, preverite, če so vaše gume neenakomerno obrabljene, saj lahko to povzroči težave s podvozjem ali tlakom.
Če svojega vozila ne uporabljate pogosto in se gume iz tega razloga ne obrabljajo, je kljub temu priporočljivo, da jih menjate na obdobje 5 ali 8 let, tudi če na gumah ne opazite vidnih znakov obrabe.
Menjava gum – sam ali pri vulkanizerju. Kaj je bolje?
Gume lahko zamenjate sami, vendar je vseeno priporočljivo, da delo prepustite izkušenemu in strokovno podkovanemu vulkanizerju.
Če gume zamenjate sami, boste tako prihranili nekaj denarja, vendar bo dober vulkanizer pri menjavi preveril tudi stanje podvozja in tlak v gumah ter poskrbel za pravilno uravnoteženost gume, zaradi česar bo vaša vožnja varna in bolj udobna.
Na našem portalu lahko najdete obširen seznam vulkanizerjev, ki bodo menjavo za vas opravili hitro, natančno in zanesljivo. Oddajte svoje povpraševanje in še danes pridobite informativno ponudbo.